نقش عناصر میکرو (ریز مغذی ) در درختان پسته

نقش عناصر میکرو (ریز مغذی ) در درختان پسته :

آهن

همه جانداران و گیاهان برای رشد خود به میزان قابل توجهی آهن نیاز دارند ، تا جایی که کمبود آهن فرآیند زندگی را با مشکل مواجه می­سازد . فقر آهن درخت پسته علل مختلفی دارد : سم­پاشی های متعدد ، استفاده پی در پی از کودهای شیمیایی و غیر ارگانیک ، فقر مواد معدنی موجود و لازم در خاک برای رشد گیاه درخت پسته و… تعدادی از این عوامل می­باشند . شرایط تغذیه‌ ای درختان پسته نشان می دهد که فقر آهن موجب خواهد شد تا کلروفیل تولید نشود ، رنگ برگ درخت پسته رو به زردی رود ، میزان آهن موجود در دانه پسته کاهش پیدا کرده و میوه پسته به اصلاح عام توخالی باشد . البته باید بدانیم که میزان آهن موجود در خاک نباید از حد خاصی تجاوز کند و یا کم تر باشد ، در حقیقت باید از ده پی پی ام غلظتش بیشتر شود . جالب است بدانید که گیاهان از مکانیسم های مختلف جذب آهن استفاده می کنند . شرایط تغذیه‌ ای درختان پسته نشانگر این حقیقت است که یکی از این مکانیسم ها شامل آزادسازی پروتون ها و در نتیجه افزایش حلالیت آهن است . از این نظر، انتخاب فرم کود نیتروژن دار باید قابل توجه قرار گیرد . نهال های با ریشه های جدید در جذب آهن فعال تر هستند که این امر حاکی از ضروری بودن  بنابراین حفظ سیستم ریشه سالم است . در نتیجه هر عاملی که در رشد ریشه دخالت کند در جذب آهن اختلال ایجاد می کند .

روی

روی یکی از هشت ریز مغذی است . این ریز مغذی برای رشد درختان پسته ضروری است . بدون روی کافی ، گیاه سرزندگی نبوده و بازده تولید آن کاهش می ­یابد . خاک­ های قلیایی دارای مقدار کمی روی­ می­باشند ؛ بنابراین لازم است تا برای افزایش سرعت رشد درخت پسته ، مقداری کود حاوی روی به خاک اضافه کرد ، به طوری که غلظت آن در خاک از دو پی پی ام بیشتر شود . تحلیل شرایط تغذیه‌ ای درختان پسته نشان می دهد که اگر کود روی را بخواهیم به ­صورت جامد و خاکی به خاک اضافه کنیم ، کافیست تا آن را در چال­کود قرار دهیم . البته این کود را می­ توان به شکل محلول پاشی بر روی جوانه­های برگ درخت پسته و در فصل بهار به درخت افزود . بنابر این امکان تولید میوه­ های بیشتری افزایش یافته و رنگ دانه های پسته به صورت معمول ، پر برگ و اندازه مناسب گره­های موجود در نوک شاخه­ها و… افزایش می­یابد . شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته بیانگر این نکته است که روی موجود در خاک باعث می­شود تا اسید آمینه تریپتوفان به میزان قابل توجهی افزایش یافته و شاخه های درخت پسته به شکل مقاوم ­تری رشد کنند . شرایط تغذیه‌ ای درختان پسته به ما می­گوید : سولفات روی می تواند به عنوان یک قارچ کش طبیعی استفاده شود . از مزایای استفاده از سولفات روی می توان به قیمت نسبتاً کم آن و این واقعیت اشاره کرد که محلول در آب است و در نتیجه به سرعت در خاک توزیع می شود . همچنین شرایط تغذیه‌ ای درختان پسته به ما می گوید که روی از منظر زمانی کارآمد است زیرا در زمان دو تا سه ساله گیاهان و محصولات زراعی را درمان می کند .

منگنز

برای رشد هرگیاهی از جمله درخت پسته ، میزان منگنری بیشتر از هشت پی پی ام نیاز است . جالب این جاست که شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته به ما می گوید ساختار شیمیایی گیاه منگنز دو ظرفیتی بهترین ترکیبی است که باید به صورت کود به خاک های کم رمق به خاک افزود . منگنز موجود در خاک غیر قابل انتقال و به صورت آسان بوده و در صورت کمبود آن برای درخت پسته پیامدهای جبران ناپذیری خواهد داشت . بررسی شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته نشان می دهد که سوراخی شدن برگ­های درخت پسته، فقر کلروپلاست ، تغییر رنگ بیش از حد پوست میوه پسته و تنه درخت از علائم فقر منگنز در درخت پسته خواهد بود . در مقاله ای که توسط متخصصان علوم کشاورزی و خاک مطرح شده حاکی از مقایسه مزارع مختلف و شیوه عملکرد باغداری است ؛ نشان داده است که مزارع و باغ­ هایی که به میزان موثری از منگنز استفاده کرده اند دارای بازدهی بیشتری نسبت به آن­هایی که خاک آن­ها با فقر یا کمبود منگنز مواجه اند هستند . البته منگنز و آهن دو قطب مخالف هستند و افزایش یکی بر دیگری تاثیر سو خواهد داشت؛ شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته به ما می گوید که کافیست تا در استفاده از کود حد اعتدال را رعایت نمایید .

مس

مس برای تشکیل کلروفیل در گیاهان ضروری است و به اجرای مناسب چندین واکنش دیگر گیاه کمک می کند. گیاهانی که دارای سطح خوبی از مس هستند دارای دیواره های سلولی قوی تری هستند و در مقابل حمله قارچی مقاوم تر هستند . شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته حاکی از آن است که كمبود مس در خاك هاي ماسه اي شايع و از نظر مقدار ماده آلي كم است . مس به مقدار بسیار کمی در گیاه مورد نیاز است . اما جالب تر آن است که سولفات مس رایج ترین شکل کود مس بوده اما از کلات مس و اکسید مس نیزبرای ساخت آن استفاده می شود . همه ما با مس و خواص شیمیایی آن تا حدودی آشنا هستیم . شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته به ما می گوید که وجود مس در خاک موجب می ­شود تا درخت پسته بتواند به میزان قابل توجهی مواد مغذی موجود در خاک را جذب کرده و میزان اسیدی یا بازی خاک تا حد قابل توجهی متعادل شود . میزان غلظت مس از یک پی پی ام باید تجاوز کند و در غیر این­صورت علائم ظاهری درخت بسیار متغیر شده و باروری میوه­های این درخت بسیار کم خواهد شد .

بور

شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته به ما می گوید که بور ماده ای است که عموم مردم از آن اطلاعات کمی در اختیار دارند . چرا که بور اختصاصا برای رشد گیاه و درختان ، گرده افشانی ، تولید مثل گیاهان ، رشد آوند ، انتقال کربوهیدرات به بخش­های مختلف درخت و دانه­های آن لازم است . بور با آبیاری و بارندگی از خاک زدوده می ­شود و با افزایش آهک خاک ، جذب بور کاهش می­ یابد . توجه کنید با توجه به تحقیقات جامع پیرامون شرایط تغذیه ‌ای درختان پسته نشان می دهد که میزان پی پی ام بور موجود در خاک باید بیشتر از یک باشد .برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *