پسته احمدآقایی

پسته:

پسته میوهایی است که نقش مهمی در تغذیه و اقتصاد کشورهای خشک و نیمهخشک دارد. این گیاه دارای گونههای مختلفی میباشد که گونه .pistacia vera L به واسطه صفات ظاهر، اندازه میوه دارای مطلوبیت برای مصرفکنندگان بوده و ارزش اقتصادی بالایی دارد و متعلق به تیره Anacardiaceae میباشد. اغلب درختان پسته درارتفاع ۹۰۰-۲۰۰۰متری از سطح دریا قرارگرفته اند و کشت وپرورش پسته درعرض جغرافیایی ۲۷- ۴۲ درجه شمالی انجام میشود. پسته قادر به تحمل دمای۲۰_ درجه سانتیگراد در زمستان و۴۵ درجه سانتیگراد درتابستان میباشد. پسته درختی دوپایه و دارای برگهای شانهای بوده و برای تولید میوه به وجود هردو درخت نر و ماده نیاز است. مهمترین ارقام پسته در ایران عبارتند از: اوحدی، کلهقوچی، اکبری، احمد آقایی، ممتاز، بادامی زرند، شاهپسند، سفید پسته نوق، خنجری دامغان و قزوینی که به توضیح هر رقم میپردازیم.

پسته رقم احمد آقایی:

در ایران در مناطق مختلفی پسته خصوصا پسته رقم احمدآقایی یافت می شود ولی استان کرمان و شهرستان رفسنجان که به شهر طلای سبز معروف است و ازجایگاه ویژه ای در زمینه پسته برخوردار است. استان کرمان به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص و میزان ارتفاع و فاصله از سطح دریا بهترین نقطه برای کشت و پرورش پسته محسوب میشود. پستهی کرمان به دلیل عوامل گفته شده دارای پستهای با طعم لذیذ است که دارای شهرت جهانی میباشد و ایران را به قطب پسته جهان تبدیل کرده است. در ایران رقم پسته احمد آقایی و اکبری اهمیت خاصی دارند که علت توجه زیاد به این دو رقم پسته در واقع طعم فوق العاده و شکل ظاهری بسیار زیبا و مجلسی آنها میباشد که موجب شده تا ایرانی ها از پسته احمد آقایی در تمام جشن های مهم و با اهمیت خود از جمله عید نوروز و اعیاد مذهبی از آن به عنوان آجیل از مهمانان خود استفاده کنند.

این رقم به دلیل میوه های بادامی شکل نسبتا بزرگ و پوست استخوانی سفید که دارد درچندین سال گذشته گسترش زیادی پیداکرده است که بیشترین بازار پسندی این رقم به دلیل پوست سفید استخوانی آن میباشد. این رقم به شدت سال آوری بالایی دارد که درصورت مدیریت صحیح تاحد زیادی قابل کنترل میباشد چنانچه مدیریت در سال on ضعیف باشد در سال off تقریبا میوهای روی درخت باقی نخواهد ماند. رقم احمد آقایی بیشترین میزان درصد خندانی را دارد و بیش از۹۸٪میوه ها خندان است. برگ های آن کوچک و حدود۶۰ ٪ ازبرگ ها از نوع مرکب سه برگچهای می باشد که برگچه انتهایی در این نوع رقم تخممرغی شکل و بزرگتر از ازبرگچههای جانبی است. این رقم دارای رشد متوسط بوده وعادت رشد درخت گسترده می باشد و غالبیت انتهایی بسیار قوی دارد. میوهها در این نوع رقم بادامی شکل میباشد. تراکم پسته دراین رقم در خوشه متوسط بوده و حدود۱۸دانه پسته در پایان فصل رشد در خوشه وجود دارد و قابل برداشت است.

گلدهی و میوه دهی پسته احمدآقایی:

این رقممتوسط گل است از نظر گلدهی دیررس میباشد و گلدهی اینرقم حدود۱۳-۲۵فروردین است. برگدهی در این رقم۲-۳روز زودتر از گلدهی میباشد. رشد مغز دراین نوع رقم ۱۰-۲۰تیرشروع میشود و تا اواخر مرداد ماه تکمیل میشود که حدود ۳۹-۴۵ روز طول میکشد. درصد پوکی در این رقم ۷-۸ ٪ میباشد. زمان برداشت این محصول در دهه سوم شهریور ماه میباشد.

مقدار پروتئین مغز بین 16-15 درصد و چربی آن 59-58 درصد است. درصد پروتئین وچربی موجود درمغز تحت تاثیر زمان برداشت محصول است که تاخیر دربرداشت باعث افزایش درصد چربی و کاهش درصد پروتیین مغز میوه میشود.

عکس العمل به اب وهوا وخاک های شور:

این رقمدرشرایط شور باECآب ابیاری=۸دسی زیمنس برمتر از هردرخت احمد آقایی درآستانه باردهی و در سال بار ۷کیلوگرم ودر هرهکتار ۲۸۰۰ کیلوگرم برداشت شده است. کاشت پسته درشرایط آب و خاک با شوری کم و زیاد انجام شده است که علائم خاصی از

شوری روی درخت ظاهر نشده است.

این رقم در سالهایی که تنش دمایی درتابستان زیاد بوده بخش ناچیزی از میوه دچار عارضه آفتاب سوختگی شده اند. اینگونه به نظر می رسد که پسته رقم احمدآقایی نسبت به بسیاری از ارقام دیگر طیف گسترده تری از شرایط اقلیم را تحمل میکند.

اصول کاشت و پرورش پسته رقم احمدآقایی:

از نظر غذایی رقمی پرتوقع و نیاز به موادغذایی میباشد بنابراین باید درخاکهای حاصلخیر کاشته شوند. بهترین فاصله کشت برای این رقم ۶متر بین ردیف و ۴متر روی ردیف کاشت می باشد. به دلیل ضعیف بودن نقطه اتصال میوه پسته رقم احمدآقایی به خوشه در زمان رسیدن کاشت آن در مناطقی که در شهریور احتمال وزش بادهای شدید وجود دارد توصیه نمی شود.

توجیه اقتصادی پسته رقم احمدآقایی :

۱- باردهی خوب در سال بار از هر درخت 15 ساله به طور متوسط حدود 20 کیلو پسته تر قابل برداشت است. با احتساب 400 درخت در هکتار عملکرد حدود 8 تن در هکتار است.

۲- سال آوری شدید دارد.

۳- دارای قیمت بسیار مناسب سفیدی پوست استخوانی و رنگ قرمز سطح مغز در قسمت خندانی میوه باعث شده بازار پسندی بالایی داشته باشد.

از مهم ترین ویژگی های پسته احمد آقایی :

• خوشمزه ترین نوع پسته

• مناسب برای مجالس و مهمانی ها

• محبوبیت زیاد در داخل و خارج کشور

• کشیدگی مناسب

• مناسب برای تهیه خلال پسته

• پوست سفید استخوانی

• درصد خندانی بسیاربالا

ویژگی های ظاهری پسته احمد آقایی درمقایسه باسایر ارقام پسته:

• رنگ پوست پسته هنگام رسیدن قرمز روشن

• رنگ رویی مغز پسته قرمز رنگ

• رنگ غالب مغز سبز یشمی

• رنگ پوست پسته سفید استخوانی

• اندازه متوسط هرپسته۱.۵۰-۱.۶۰میلیمترمربع و وزن متوسط هردانه۱.۳۲گرم و وزن متوسط مغز خشک هرمیوه۰.۷۵گرم میباشد.

• پسته احمد آقایی مقدار کالری کم و فاقد کلسترول میباشد و حاوی مقدار کمی چربی اشباع می باشد، چربی یک منبع انرژی است که به جذب ویتامین های D,E,A,Kکمک می کند.

خواص و فواید خوردن پسته احمدآقایی:

• پسته احمد آقایی حاوی چربی غیراشباع می باشد لذا نباید زیاد و بی رویه مصرف شود.

• پسته حاوی مقدار زیادی فیبر می باشد که به هضم مواد غذایی و تنظیم کلسترول و قندخون کمک می کند.

• پسته سرشار از پتاسیم میباشد که به تعادل مایعات بدن، تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار خون بسیار کمک می کند.

• پسته دارای آهن، سلنیوم، فسفر می باشد. فسفر برای تقویت بافت استخوانها و دندانها و تقویت عضلات بدن بسیار مفید است.

• یکی از دلایلی که افراد دچار کم خونی می شوند کمبود آهن است. پسته که حاوی آهن می باشد یک میوه بسیار مفید برای جبران

کمبود آهن و رفع سرگیجه و خستگی ناشی از کمخونی می باشد.

• مصرف پسته به بهبود و تقویت عملکرد مغز و آرامش در افراد کمک می کند.

• مصرف متعادل پسته موجب استحکام و پیشگیری از ریزش مو می شود، زیرا منبع بسیار خوب بیوتین می باشد. بیوتین یکی از

ویتامینهای گروه Bاست که نقشی اساسی در استحکام و سلامت موها دارد.

• داری ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشدکه برای دیابت، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، التهاب روده و MSمفید میباشد.

• پسته سرشار از ویتامینهای A, B1, B6, B2, Eمیباشد.

 برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *